Изследователи от британския университет в Рединг посочват, че турбуленцията при полетите се е усилила поради климатичните промени, свързани с глобалното затопляне на планетата.
Учените алармират, че силната турбуленция се е увеличила с 55% в периода от 1979 до 2020 г. върху типичен натоварен северноатлантически маршрут. Изследователите се фокусират върху турбуленцията в чистия въздух, която представлява по-голямо предизвикателство за пилотите и е трудна за избягване.
Повишението се дължи на измененията в скоростта на вятъра на голяма надморска височина поради отоплянето на атмосферата, предизвикано от въглеродни емисии. Професор Пол Уилямс, съавтор на изследването, изтъква необходимостта от инвестиции в подобрени системи за прогнозиране и откриване на турбуленции, с цел предотвратяване на по-силни въздушни турбулентности и гарантиране на по-безопасни полети през следващите десетилетия.
Турбулентните полети представляват не само дразнещо изживяване, но също така могат да доведат до наранявания. Изключително силната турбуленция е рядкост, но турбуленцията в чистия въздух може да се появи неочаквано, особено когато пътниците не са прикрепени с колани за безопасност.