Български държавни железници ще наемат подвижен състав, за да се справят с недостига на локомотиви и вагони и изпълнението на договора с държавата за превоз на пътници. Това обяви новото ръководство на компанията в лицето на изпълнителния директор Никола Василев и председателя на борда на директорите Григори Григоров, съобщава Капитал.
Търгът за наемането на 20 локомотива и 50 вагона трябва да е подготвен до 4-5 месеца, като пазарът към момента показва, че има дефицит на свободни мотриси и такива ще могат да се наемат в средата на следващата година.
Така покупката на нов подвижен състав, която беше посочена като единствено решение за бъдещето на железницата, ще бъде отново анализирана, след като мегапоръчката за 675 млн. лв. за 42 нови мотриси беше спряна от Комисията за защита на конкуренцията.
Причината за колебанието дали БДЖ да купува нов подвижен състав се дължи на либерализацията на пазара, която трябва да настъпи след 2024 г., а това включва възможността от появата на алтернативни компании, които да кандидатстват за субсидията на държавата за пътнически превози. Т.е. БДЖ вижда несигурност за бъдещия си бизнес.
В края на предишното ръководство на компания бяха обявени няколко големи търга както за покупка на нов подвижен състав, така и за мащабни ремонти. Това се случи след години на хронично влошаване на състоянието на парка и на липса на части. Накрая голяма част от търговете забуксуваха, а железницата се изправи пред реалната опасност да не може да изпълнява транспортната си програма.
За изминалата година пътническите влакове на БДЖ (560 на брой) са закъснели общо с 430 хил. минути. Недостигът на локомотиви е между 4 и 16 за последните две седмици, като от 128 нужни локомотива налични са 120 – 110, а отменените влакове са по 2-3 на ден, като за цялата 2018 г, това са 717 влака по-малко от предвиденото. При вагоните за 30 дни недостига е 50 броя.
Поръчката, по която към момента се работи, е за среден и капитален ремонт на пътнически вагони за 51.7 млн. лв. без ДДС на 227 пътнически вагона за срок от 3 години. Отделно от компанията са заложили да извършат средни ремонти сами в депата си на още близо 60 вагона през 2019 г.
Анализ ще се прави и на големия търг на БДЖ към момента за ремонт и поддръжка. Той е за 22 дизелови мотриси и 24 електрически мотриси Siemens за 5-годишен период и е за 137 млн. лв. без ДДС.
Междувременно втори път е била прекратена поръчката за 9-те локомотиви от серия 46200 и електрически локомотиви 44001 и 44002 за около 4 млн. лв., която предизвика сериозни съмнения, че е написана за една конкретна компания и по-специално “Жп Тракция”
В ход остава другата голяма поръчка – тази за ремонт на 30 локомотива (серия 44000 и 45000) на “БДЖ – Пътнически превози” за период от три години. Търгът беше обявен през април 2018 г., а прогнозната стойност е 58 млн. лв. без ДДС, която се обжалва пред Върховния административен съд от свързаната с Христо Ковачки транспортна компания “ТБД – Товарни превози”, като жали изискването за 25 млн. лв. оборот за предходните 3 години.
Една от целите пред новото ръководство е да се подобри удовлетвореността на клиентите, като към момента “никой не е доволен от това, че пътува с БДЖ”, каза Василев, а пътуванията с железницата са по скоро по принуда. Това включва по-доброто информационно обслужване, като вече имало активна информационна система за закъсненията, обясниха от ръководството. Предстои въвеждането и на информационна система за движение на влаковете и най-накрая, след години закъснение, да се финализира и системата за закупуване на билети по електронен път.
Другата цел е обновяването на голяма част от подвижния състав, което ще стане с вътрешните ресурси на компания, които ще бъдат натоварени максимално. Част от ремонтите ще се извършват в депата на БДЖ. Кредитите също не са вариант, като за инвестиции ще се използват капиталовите трансфери на компанията, които са по 40 млн. лв. на година.
Третата основна задача е да се подобрят условията на труд за работещите в компанията.