Ако сте решили да почистите килима в домашни условия, без да ангажирате професионална фирма, то задачата, с която сте се захванали, не е никак лесна.
Има две основни грешки, които могат да допуснат домакините – прекомерното овлажняване на килима или неправилната употреба на препаратите за почистване. Неправилното третиране на килима при праве, може да довете до появата на плесен и мухъл, което е изключително неприятно.
Най-често използван от домакините е метода на почистване с гореща вода. При него резултатите са задоволителни, но не и при висока степен на замърсяване на килима.
В такива случаи е препоръчително да се използват препарати с високо качество. Един от най-популярните препарати е Медикс за дамаски, тъй като той не само почиства упоритите петна, а и освежава цветовете и ароматизира приятно.
Много популярен метод за почистване на килима през зимата е този със сняг. При него килима се поставя с лицевата част върху снега и внимателно се изчетква. Ефектът е поразяващ!
Килимът може да се почисти перфектно и със сапун вода и гъба. Оцетът и содата също са чество употребявани алтернативни почистващи препарати.
Содата е неутрален и мек абразив, който може да почиства всякакви повърхности при това без да ги надрасква. Оцетът пък в комбинация с вода чисти перфектно.
Добре е да се знае, че петна от кафе или чай върху килима, могат лесно да бъдат отстранени, ако върху тях се сипе малко количество бира.
Мазни петна или петна от сокове се почистват с пяна за бръснене и леко търкане. След няколко минути засегнатият участък се избърсва с чиста влажна кърпа.
Дъвката върху килима се премахва с помощта на кубчета лед, които я втвърдяват. След като дъвката „замръзне“ премахването й с нож става сравнително лесно.
Добре е всяка домакиня да почиства килимите у дома основно минимум два пъти в годината, а поне веднъж седмично да ги минава с прахосмукачка и да ги изтупва.