Системата за събиране на тол-такси от тежкотоварните превозни средства ще започне да функционира на 16 август 2019 година. Електронната винетка за леките коли пък влиза в сила на 1 януари, като в рамките на месец валидните годишни хартиени стикери ще могат да се заменят с дигитални. Това става ясно от внесен в Народното събрание законопроект за изменение на Закона за пътищата, с който се уреждат новите правила за пътните такси, пише Капитал.
Въпросните разпоредби уреждат цялостната рамка, но не дават отговор на най-важния въпрос – за кои пътища ще се плащат тол-такси и за кои не. В заданието на поръчката за изграждане на тол-системата се говореше за 16 хил. км – което е над две трети от всички пътища в страната. Агенция “Пътна инфраструктура” очевидно осъзна, че това е прекомерно, тъй като неотдавна бе одобрено ново споразумение със Световната банка за препоръка какъв обем пътища да се включат при стартирането на системата.
В следващия месец българските и чуждестранните фирми за превози трябва внимателно да планират покупките си на винетни стикери, тъй като невниманието може да доведе до финансови загуби. Според предложените текстове в Закона за пътищата всички купени след 16 август 2018 г. годишни стикери за пътни превозни средства с маса над 3.5 тона ще бъдат със срок на валидност до 15 август 2019 г. Това означава, че ако даден превозвач реши да купи годишна винетка през ноември например, тя реално ще важи само 9 месеца.
Същото правило ще важи и за винетките, които ще се издават след 1 януари 2019 г. – независимо от датата на закупуване и перфориране, действието им ще се прекрати на 15 август. Така камионите, особено тези, които извършват превози само в рамките на страната, ще бъдат принудени да купуват месечни стикери до пускането в действие на тол-системата.
Шофьорите на леки коли (с маса под 3.5 тона) пък ще трябва задължително да съхраняват касовата бележка от закупуването на годишни винетки, ако искат валидността им да продължи и след 31 януари 2019 г. Дигитализирането на винетката ще става в пунктовете за продажба само след представяне на касовия бон и втората част от винетния стикер. Генерирането на електронна винетка ще бъде безплатно и вече няма да е необходимо да се пазят квитанции за плащането й или да се предоставят документи на контролните органи за проверка на валидността. Това ще става служебно по регистрационния номер на автомобила.
Законопроектът за изменение на Закона за пътищата предвижда и въвеждането на уикенд електронна винетка, която ще важи от 12:00 в петък до 23:59 часа в неделя. Колко ще струва тя обаче ще бъде решено на по-късен етап с приемането на новите тарифи. Това са предложения и може да претърпят промени по време на разглеждането им в парламента.
В края на миналата година Агенция “Пътна инфраструктура” подписа договор с консорциума “Капш трафик солюшънс”, който включва българското, полското, италианското и испанското подразделение на австрийската компания Kapsch. Тя е специализирана в предоставянето на решения за интелигентни транспортни системи и е внедрила тол-системи в Австрия, Полша, Чехия, Австралия и Индия.
Обявената цена за изпълнение на проекта е 150 млн. лева. Изпълнителят трябва да изгради системата изцяло за своя сметка, а след това Агенция “Пътна инфраструктура” ще я изплаща на консорциума в продължение на три години със събраните приходи от таксите. Очаква се те да стигат до 1 млрд. лв. на година, докато сега от винетки се събират по 350 млн. лева. Тол-системата ще бъде собственост на пътната агенция и ще се управлява от държавен оператор.