„Развитието на транспортно-логистичните проекти в рамките на „Новия път на коприната” ще помогне за постигането на реално икономическо развитие в страните от региона. Модернизацията на железопътните участъци, финансирани най-вече със средствата от програмите за развитие на ЕС, ще ни позволят да разширим транзитния потенциал, а също да се участва в повече проекти от „Новия път на коприната”, заяви Летифов.
Според него се предвижда и използването на най-новите технологии в областта на транспортния превоз, включително и безпилотни средства за превоз на товари. Той отбеляза, че мерките за развитие на ЖП линиите включват екологични решения, с цел да се отстрани негативното влияние на мащабните транспортни проекти за околната среда.
Китай през 2013 г. обяви своята нова стратегия за икономическо развитие „Един пояс – един път”, целящ създаването на инфраструктура и налагане на връзки между страните от Евразия. Стратегията включва две основни направления – икономическият пояс „Нов път на коприната” и морски „Път на коприната”. Става дума за създаване на търговски коридор за преки доставки на стоки от изток на запад при облекчени условия.