Три компании обжалват обществената поръчка за нова билетна система в градския транспорт в София, показва регистърът на Комисията за защита на конкуренцията, съобщава Капитал. Изпълнителният директор на Центъра за градска мобилност Христиан Петров е спрял търга за 88 млн. лв. със заповед от края на миналата седмица.
Новата система трябва да подмени изцяло всички съществуващи системи за таксуване в столичния градски транспорт – чрез хартиени билетчета, перфоратори и електронни карти, както и да бъде внедрена като алтернатива на съществуващата система за отчитане на пътници в метрото. Поръчката е устроена така, че бъдещата фирма изпълнител ще получава по 730 хил. лв. на месец за изграждане и поддръжка на системата в продължение на десет години.
Жалби срещу условията на търга са подали компаниите “Аосиа България”, “Бърнърс енд Зимар” и “Глобал софтуер солюшънс”. Сред тях само първата има уебсайт и присъствие в интернет. До редакционното приключване на броя “Капитал” не успя да се свърже с представител на нито една от трите фирми.
“Аосиа България” ЕАД е собственост на регистрираната в Люксембург офшорна компания “Аосиа С.А.” До средата на 2015 г. фирмата е управлявана от Ивайло Петров, който е собственик в друго дружество с подобно име – “Аосиа” ООД. През 2014 г. компанията е на първо място в раздела на IT компании в класацията на “Капитал” за най-динамични малки компании “Гепард”. Фирмата се занимава с изграждането на мрежи, виртуализация и облачни услуги и работи с решения на Cisco и VMware. Сред най-големите й проекти са изграждането на непрекъсната конферентна връзка между болници в столичната “Сити клиник”, както и мрежата на групата “Интертръст”, в която влизат мините на “Горубсо Мадан”.
“Бърнърс енд Зимар” АД е регистрирана през 2016 г. и към момента се управлява от 28-годишните Мартин Котрулев, Радослав Хаджиев и Стаменка Василева. Котрулев е бивш участник в телевизионното шоу Х Factor. “Глобал софтуер солюшънс” ЕООД също е създадена през 2016 г.
ЦГМ обяви проекта за нова билетна система в началото на 2016 г., като по първоначални изчисления тя трябваше да струва 20.5 млн. лв. Няколко седмици по-късно изпълнителният директор на дружеството Симеон Арнаудов подаде оставка заради съмнения около обществена поръчка, спечелена от съпруга на депутата от ГЕРБ Ирена Коцева.
Със смяната на ръководството на общинското дружество се смени и концепцията за новата система. Беше удължен и срокът за поддръжка на системата от три на десет години. Столичната община представи идеята за новата система през декември 2016 г., а обществената поръчка беше пусната в средата на май тази година. Офертите на потенциалните участници трябваше да бъдат събрани до 13 юли, но обжалването ще забави процедурата с поне месец или два.