България може да участва с до 25% дял в проекта за изграждане на LNG терминал в Александруполис. Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова по време на брифинг след промоционалното събитие за втората фаза на пазарния тест за газовата връзка България – Гърция. В момента съвместна работна група межди БЕХ и Газтрейд (част от групата Копелузос) разглеждат финансовите и техническите възможности за участие на България в проекта. В края на октомври се очаква тя да излезе с доклад и конкретни предложения, посочи Петкова. „Това, което ние сме заявили е готовност за участие в едно такова дружество с дял до 25%”, каза министърът. По думите й българското правителство разглежда възможността за участие в LNG терминала в Александруполис като изключително важна стъпка за диверсификацията на източниците на природен газ.
Гръцкият й колега Панос Скурлетес съобщи, че към момента акционерната структура не е ясна, но по думите му има повишен интерес и от компании от други страни за участие в проекта. Скурлетес определи проектите за LNG терминала в Александруполис и за българо-гръцката газова връзка като проекти-близнаци.
По-късно Константинос Сифнаиос, директор „Бизнес развитие” в Газтрейд съобщи, че освен България и Гърция интерес за акционерно участие в LNG терминала проявява и американската компания Шениер. Гърция не държи да има мажоритарна собственост в проекта, а да привлече ключови инвеститори, поясни Сифнаиос. Работи се по предлагането на съвместни оферти за ползване на LNG терминала и за пренос през IGB, допълни той.
Очакваната стойност на проекта към момента е 380 млн. евро. В тази стойност се включва изграждането на плаващ терминал и газопровод, който да го свърже с националната газопреносна система на Гърция.
Планира се окончателното инвестиционно решение да е факт към средата на следващата година, а през втората половина на 2019 година LNG терминалът да бъде въведен в експлоатация. Техническият капацитет на съоръжението ще е 6,1 млрд. куб. м.