Изследване доказва, че шофьорите са по-предразположени към апнея

Проучване на 905 италиански шофьори на камиони показа, че приблизително половината страдат поне от един проблем с дишането, свързан със съня, който потенциално може да накара водачите да заспят зад волана.

В своята презентация, пред Международния конгрес на Европейското дихателно общество, г-н Лука Роберти, президент на Apnoici Italiani (Италианска асоциация на пациентите със сънна апнея), поиска задължителна оценка нза проблеми с дишането на шофьорите в европейските транспортни компании.

„Като се има предвид, че шофьорите отговарят за превозни средства с тегло от няколко тона, компаниите носят голяма морална и гражданска отговорност да гарантират, че служителите им са в безопасност и няма риск да заспят внезапно на волана. Това също би било в съответствие със законодателството на Европейския съюз, регулиращо подновяването на шофьорските книжки за хора, страдащи от обструктивна сънна апнея “, обясни той.

Обструктивната сънна апнея е често срещано състояние, при което стените на гърлото се отпускат и стесняват по време на сън, нарушавайки нормалното дишане. Това може да причини хъркане, да прекъсне съня и да повлияе на качеството на живот на хората, като ги накара да се чувстват уморени и сънливи през деня.

Изследването на сънна апнея

Изследванията показват, че някой, който не може да спи поради сънна апнея, може да има до 12 пъти по-голяма вероятност да бъде замесен в пътнотранспортно произшествие. В резултат на това Директива 2014/85 / ЕС на Европейския съюз, създадена за ограничаване на произшествията, изисква водачите със сънна апнея да потърсят медицински съвет преди издаването или подновяването на техните шофьорски книжке; Възможно е шофьорите да не бъдат съветвани да не шофират, докато не се потвърди диагнозата и се вземат мерки за контрол на състоянието. Един от основните рискови фактори е наднорменото тегло.

Роберти и неговият екип провеждат своето проучване през 2018 г., когато италианска транспортна кооперация Федертраспорти ги наема да направят проучване на здравето на водачите на камиони. В продължение на 44 дни между март и декември експертни доброволчески пациенти, лекари и медицински сестри са разпитвали шофьорите на камиони на 50 компании, които са част от Federtrasport.

Те измерват височината, теглото и обиколката на талията, вземат подробности за медицинските състояния, като диабет и фактори на начина на живот, независимо дали са пушачи или приемат лекарства. Питат за времето, което прекарва зад волана, изминатите разстояния, дали са шофьори по национални или международни маршрути и видовете стоки, които превозват.

Въпросите

Някои от въпросите, зададени по време на изследването:

  • Спирате ли понякога да дишате и имате ли сънна апнея през нощта?
  • Хъркате ли?
  • Събуждате ли се с нужда спешно да уринирате?
  • Недоволни ли сте как сте спали?
  • Често ли чувствате желание или нужда да спите през деня (освен след обяд)?
  • Приемате ли лекарства за високо кръвно налягане?

Резултатите

От анкетираните 905 шофьори 887 са били мъже и 17 жени; Възрастите варират от 19 до 78 години със средна възраст 46 години. Изследователите установили, че 77% са с наднормено тегло или затлъстяване.

Близо 10% от шофьорите (90 шофьори) казват, че партньорите им забелязват, че понякога спират да дишат, когато спят; 55% са обичайни хъркачи (508 шофьори); 43% отговарят „да“ на поне два от въпросите за съня и следователно са изложени на риск да страдат от апнея (387 водачи); 17% са имали високо кръвно налягане; и 6% са имали диабет.

От обичайните 508 хъркащи изследователите установяват, че 15% (78 шофьори) също страдат от сънна апнея, предполагайки, че делът на водачите в цялата група може да е по-голям от 10%, които са знаели, че го имат. В допълнение, 35% от обичайните хъркащи заявяват, че не са доволни от начина, по който спят, а 21% се оплакват от сънливост през деня.

Въпреки че няма връзка между увеличаване на възрастта и сънната апнея, изследователите установяват, че броят на хората, които хъркат, нараства с възрастта: 43% при тези под 35, 53% при тези между 35 и 49 , и 64% за тези над 50 години.

Съвети

Роберти каза: „Това проучване подчерта високото разпространение на обструктивната сънна апнея сред шофьорите на камиони, което е по-голямо от разпространението в общата популация. Това се дължи на начин на живот, който принуждава шофьорите да стоят седнали по няколко часа на ден, с малко физическа активност и неправилна диета, което води до повишен риск от прекомерна сънливост през деня и заспиване неочаквано по време на шофиране.

Изчислено е, че разпространението на сънна апнея в общата популация варира между 6 и 17%, като някои групи са изложени на по-голям риск, като наднормено тегло, възрастни хора и някои етнически малцинства.

“Транспортните компании трябва задължително да извършват тестове за диагностициране на всякакви проблеми с дишането, свързани със съня на своите шофьори. И двете страни трябва внимателно да обмислят диетите на водачите”, заключва г-н Роберти.

Изследователите разширяват своето проучване, за да изследват дихателния поток, нивата на кислород в кръвта докато спят, хъркане и положение на сън при 5% от 905-те водачи. Те свързват устройства към контролерите за измерване на тези фактори и резултатите ще бъдат използвани за проверка на точността на резултатите, получени от въпросника.

Професор Анита Симондс е консултант по дихателна и сънна медицина в Royal Brompton и Harefield NHS Foundation Trust, Обединеното кралство, и вицепрезидент на Европейското дихателно дружество, и въпреки че не е участвала в изследванията, тя каза: „Това проучване предоставя интересни данни за дишане с нарушения на съня сред шофьорите и предполага, че като група те могат да имат по-голямо разпространение на обструктивна сънна апнея в сравнение с общата популация. Въпреки това, можем да лекуваме и подобряваме сънна апнея; Мерки като отказване от тютюнопушенето, отслабване и извършване на повече физическа активност могат да помогнат за подобряване на състоянието, което може да помогне за намаляване на риска от пътни инциденти поради сънливост на водача.

„За най-тежките случаи на могат да се осигурят ефективни лечения като непрекъснато положително налягане в дихателните пътища. Това помага на хората със сънна апнея да дишат по-лесно през нощта, което може да подобри качеството на живот на пациента и също така да помогне за намаляване на сънливостта на водача”.

Източник: diariodetransporte.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *