Поредно отлагане за оферти за летище София

Срокът за подаване на оферти за концесионирането на летище София е бил удължен между празниците със седем дни, съобщава Капитал. Така датата се променя от 29 януари на 5 февруари. Решението е взето на 26 декември. Всъщност срокът се удължава, защото има редакции в концесионния договор, и правилото е да се даде време на кандидатите за запознаване с промените. Министерството на транспорта е обяснило пред “Дневник”, че изменението в договора е следното: “Трето лице с финансови възможности (банка) ще може да стане страна в него. Максималният размер на неговата отговорност е 200 млн. лв. Гаранциите за изпълнение на строителство са 10% от планираните дейности за 5 г., а максималната за дейността на концесионера е 15 млн. евро.”

Според източници на “Капитал” обаче това са малки промени, които няма да решат основните проблеми на кандидатите, което трябва да се случи с корекции в Закона за концесиите. Столичното летище засега предизвика невиждан от години чуждестранен интерес към български актив, но инвеститорите искат да имат сигурност на вложението, а Законът за концесиите в сегашния му вариант ги изправя през безграничен риск. Държавата засега се бави с редакциите, но е възможно те да бъдат пуснати за обсъждане през януари, т.е. преди подаването на офертите. А иначе всяко отлагане доближава концесията до предстоящите евро- и местни избори, т.е. поставя сделката под въпрос.

Основният притеснителен момент за кандидатите към момента е разписаното в Закона за концесиите изискване за отговорността, което според консултанти надхвърля евродирективата и бързо трябва да се промени. Притеснението е, че инвеститорите в проектната компания ще отговарят за всичко, практиката по света е рискът да се носи от специално създадената компания, а само финансовите отговорности да се гарантират.

Втори проблем е, че законът не предвижда обезщетение на концесионера за направените инвестиции в случай на форсмажорни обстоятелства, сполетели летището. Стои и въпросът може ли споровете по концесията да се решават в арбитраж.

Според източници на “Капитал” към момента има подготвен проект за промени в Закона за концесиите, като поправките трябва да бъдат пуснати за обществено обсъждане през януари, като настоящите промени в договора са само козметични и не решават реалните страхове. Бавенето на промените в закона било заради притеснения, че БСП ще изтълкува промените като лобистки и ще усложни приемането им, а оттам и процедурата за концесия, срещу която има дежурни атаки от страна на социалистическата партия.

Това е четвъртото удължаване на срока за подаване на оферти, като е и най-краткото. Първоначалният срок беше до 22 октомври. След смяната на транспортния министър срокът беше преместен до 22 ноември, а впоследствие до 29 януари.

Процедурата дотук успя да привлече невиждан досега международен интерес. Няколко кандидата вече се заявиха официално. Това са Manchester Airports Group, която ще участва заедно с Beijing Construction and Engineering Group International (BCEG), операторът на летището в Барселона – AENA aeropuertos, която ще си партнира с австралийския фонд First State, и индийската инфраструктурна компания GMR Group. Другите известни неофициално кандидати са Aéroports de Paris Group, летището във Франкфурт Fraport, летището в Цюрих, като в начален етап интерес е проявил и южнокорейският оператор на летището в Сеул.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *