Европа може да срещне трудности в конкуренцията с Азия в сферата на електромобилите

Китайският автомобилен производител BYD обмисля да стартира производство на батерии за електромобили в Европа, предаде Reuters, пише publics.bg. Така компанията ще се присъедини към други свои азиатски конкуренти, които се опитват да спечелят от революцията със „зелените“ автомобили и в същото време заплашват опитите на Брюксел да изградят местна индустрия.

Reuters припомня, че Европейската комисия (ЕК) вече обяви създаването на алианс на европейски производители на батерии за електромобили, като целта е да се построят 10-20 големи фабрики за батерии в рамките на ЕС. Досега, обаче, само шведската Northvolt има планове за големи предприятия за литиево-йонни батерии в Европа, а някои водещи европейски производители на автомобили вече са сключили сделки с азиатски доставчици за производства в Унгария и Полша.
„Обмисляме възможността за производство на батерии извън Китай и това включва Европа“, каза Джулия Чен, директор Продажби в BYD. Тя поясни, че става въпрос както за батерии за автомобилната индустрия, така и за такива за домашна употреба.
От компанията BYD, която произвежда още електрически автомобили, електрически автобуси и соларни панели, обясниха, че все още не е ясно къде точно в Европа ще разположат производството си.
Компанията, подкрепяна от конгломерата на Уорън Бъфет Berkshire Hathaway, се присъединява към корейската SK Innovation, японската GS Yuasa и китайската Contemporary Amperex Technology в търсенето на локация за нови производства на батерии в Европа.
Южнокорейските LG Chem и Samsung SDI вече имат европейски фабрики, които ще заработят скоро, а китайската GSR Capital вече произвежда батерии в завод във Великобритания, който фирмата купи от Nissan.
Докато азиатските фабрики за производство на батерии в Европа ще осигурят нови работни места, Брюксел е загрижен, че компаниите от ЕС ще пропуснат ръста на индустрията и че рискуват да станат зависими от чуждите технологии.
„Трябва да действаме бързо, защото ние участваме в глобалната надпревара. Трябва да предотвратим технологичната зависимост от нашите конкуренти“, каза вицепрезидентът на Европейската комисия Марош Шевчович при обявяването на екшън плана на алианса на европейските производители на батерии за електромобили през май.
Някои инвеститори, обаче, са предпазливи да подкрепят европейските доставчици на батерии за електромобили след като видяха, че местните производители на соларни панели се представят неуспешно в сравнение с евтиния китайски внос през последното десетилетие.
Европейските производители на батерии ще се нуждаят от помощ от ЕС, равняваща се на милиарди, за да се конкурират с азиатските компании, които са получили подобни държавни помощи, коментират инвеститори. „Не мисля, че някой в Европа може да е конкурентен с азиатците“, каза Жерар Рийд, основател на Alexa Capital, която консултира компаниите в секторите на енергетиката и технологиите.
Очаква се електрическите и хибридните автомобили да заемат 30-процентен дял от глобалния автомобилен пазар до 2030 г., според консултантската компания CRU. Този дял е близо 4% от 86 милиона превозни средства, продадени миналата година.
Глобалните производители на автомобили планират да инвестират поне 90 млрд. долара в електрически автомобили и батерии и да финансират стотици нови модели през следващите 5 години.
Засега автомобилните производители в Европа внасят батерии от Азия, но с нарастване на производството този вариант ще е по-малко жизнеспособен. Създаването на такова производство в Европа ще съкрати разходите за транспорт с една четвърт, считат от консултантската компания P3 Group.
В екшън плана на ЕК се посочва, че са необходими близо100 млн. евро за изследвания в областта на батериите за електромобили и осигуряване на помощ за такива проекти от Фонда за иновации на ЕС, разполагащ с ресурс от 2,7 млрд. евро. Предвижда се и създаването на европейска марка за „зелена батерия“.
Поддръжниците на инициативата посочват, че Европа може да си осигури ниша чрез продажбата на „зелени батерии“, произведени чрез възобновяема енергия и устойчиви суровинни ресурси.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *