Ако сме решили да намерим оптимален вариант за пестене на електроенергия, то има много полезни съвети и препоръки, както за уреди, така и за начина им на използване, с които не е зле да се запознаем. По отношение на уредите за отопление и охлаждане или популярните климатици, то те непрекъснато търпят развитие и стават все по-ефективни и с максимално удобства. Кои са най-икономичните видове климатици? Хиперинверторните климатици, които са клас А+++, са максимално ефективни и могат да поддържат оптимална температура и да редуват автоматично режимът си на работа, според това или ли или няма хора в помещението. Това е благодарение на специални сензори, които улавят присъствие, според което климатикът пренасочва своята въздушна струя, а ако се отчете липса на хора, климатикът автоматично преминава в енергоспестяващ режим. Заслужава ли си да изберем толкова икономичен климатик? За сравнение, експертите установяват, че повишаването на енергоефективността само с 5%, дава много добри резултати и осезаемо намалява пътя към покриване на първоначалната инвестиция. Това подсказва за огромните разлики между отделните класове техника, като най-високите са А, а най-ниските – G. С течение на годините класовете се изтеглят постепенно нагоре, като вече са достигнати гореспоменатите нива на А+++. Повече информация в http://impas-klima.com.
За отопление и охлаждане с климатици – зависи ли от нас оптималната им работа? Нека да разгледаме още един пример, касаещ правилна експлоатация на енергоспестяващ климатик. Ако средният живот на един енергоефективен климатик е между 10 и 13 години, при оптимално използване на машината, възвращаемостта от спестената електрическа енергия е между 2 и 3 години. За това нека да разгледаме някои препоръки, относно това как е добре да подхождаме при работата на климатиците през зимата и през лятото, като пикови сезони за крайните температури. През лятото, специалистите съветват да не се прекалява с изискванията за охлаждане или разликите с външната температура да не бъдат повече от 10 – 12°, тоест е добре климатикът да е настроен на около 24°. За да спомогнем работата на уреда, е добре да не го товарим с излишна топлина, която можем да избегнем. Това предполага да избягваме отварянето на вратите в най-горещите дни или часове, а за най-добри резултати, е най-добре да се спуснат плътни завеси, а проветряването да се случва през нощта. Ако и не прекаляваме с топлата кухня, то резултатите биха били понижаване с няколко градуса и по-малко натоварване на машината.
За зимата, съветите са да не се изключва климатикът, за да може да създаде температура, която се поддържа по-лесно така, отколкото ако се спира и включва регулярно. При честото спиране и включване, има риск да попречим на климатика да се справи с размразяването на външното тяло – при минусовите температури. При всяко включване, уредът се стреми да навакса изисканата температура и работи на пълна мощност, а това е предизвикателство, имайки предвид, че цялото пространство – въздуха и стените са се изстудили и с други думи всичко трябва да започне от начало. За това, по отношение на качественото отопление и охлаждане с климатици, всичко зависи от комбинацията между оптималния подход и високия клас уреди. Заслужава си да се погрижим за уредите, на които разчитаме, нали?