България и Саудитска Арабия се договориха за подобряване на въздушната свързаност

България и Саудитска Арабия започват съвместна работа за изготвянето на споразумение за сътрудничество в областта на въздушния и морския транспорт. Това се договориха транспортният министър Ивайло Московски и арабският му колега Набил бин Мохамед ал Амуди, съобщиха от правителствената пресслужба.

Според Московски с подписването на документа за въздушна свързаност ще се увеличи потокът на пътници и товари между двете страни. Той подчерта, че ще се опита да намери инвеститори от Саудитска Арабия за някои от инфраструктурните проекти в България, докато наши фирми можело да се включат в проекти за инженеринг и изграждане на възобновяеми енергийни източници в кралството.

Големи перспективи пред българския бизнес има и в областта на строителството, тъй като в момента в Саудитска Арабия се реализират мащабни инфраструктурни проекти, в които могат да участват български компании като изпълнители и подизпълнители.

България и Саудитска Арабия се договориха за подобряване на въздушната свързаност© Правителствена Информационна Служба

От своя страна зам.-министърът на икономиката Александър Манолев и арабският му колега се договориха да бъде открито българско търговско представителство, което най-вероятно ще е в столицата Рияд. Службата ще бъде обособена след разкриването на посолство на страната ни в кралството. Външният министър Екатерина Захариева допълни, че в момента се търси сграда на бъдещото посолство, което предстои да бъде открито през първата половина на 2018 г.

“Ние ще изпратим служители тук, за да проучат възможностите за настаняване на дипломатическата мисия. Първоначално вероятно ще наемем сграда. Обсъждахме варианти и да разменим собственост, тъй като и кралството наскоро отвори посолство в София и е наело сграда”, заяви тя.

България и Саудитска Арабия се договориха за подобряване на въздушната свързаност© Правителствена Информационна Служба

Колегата ѝ Ал Джубейр добави, че вижда много възможности за инвестиции във високите технологии, роботиката, туризма и земеделието. За целта ще бъдат проучени възможностите, които предоставя Фондът за публични инвестиции на Саудитска Арабия, основан през 1971 г. с цел да инвестира средства от името на правителството на кралството. Фондът има портфолио от приблизително 200 вложения със собствен капитал, отпускане на заеми или гаранции. Очаква се скоро той да стане най-големият суверенен фонд в света с активи от 2 трилиона долара.

България и Саудитска Арабия се договориха за подобряване на въздушната свързаност© Правителствена Информационна Служба
Земеделският министър Румен Порожанов подписа няколко споразумения с колегата си от Саудитска Арабия. Те са за сътрудничество в селскостопанския сектор. Документите създават възможности за изпълнение на съвместни проекти, обмяна на опит при използване на съвременни технологии в селското стопанство, животновъдството и рибарството, както и размяна на законодателства и политики, регламентиращи селскостопанския сектор.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *