Европейската комисия (ЕК) представи предложения за намаляване на емисиите от въглероден диоксид за превозните средства до 2030 г. Целта е да се окаже допълнителен натиск върху производителите за разработването на повече хибридни и електрически автомобили. Ще бъде въведена и схема на стимули, която да окуражи компаниите да произвеждат повече коли с ниски и нулеви емисии, пише ВВС, съобщава Капитал.
Предложенията предвиждат автомобилите и микробусите да изпускат с 15% по-малко въглероден диоксид до 2025 г. в сравнение с 2021 г. и с 30% по-малко до 2030 г. Според ЕК “предложената цел за намаляване от 30% за пътнически автомобили е амбициозна и реалистична”.
Брюксел признава, че техническите промени, необходими за постигането на новите цели, ще увеличат производствените разходи, което ще доведе до покачване на цените на превозните средства. Според изчисленията допълнителните производствени разходи за нова кола, регистрирана през 2030 г., ще бъдат около 1000 евро, а за нов микробус – 900 евро. “Тези допълнителни разходи са значително по-ниски от спестяванията на гориво, от които потребителите ще се възползват по време на ползването на автомобила”, твърдят от ЕК.
Брюксел заявява, че стимулите за производителите да разработват повече алтернативно задвижвани коли ще насърчат конкурентоспособността на ЕС на глобалния автопазар. “Автомобилната индустрия на ЕС рискува да загуби технологичното си лидерство по отношение на превозните средства с ниски и нулеви емисии, тъй като САЩ, Япония, Южна Корея и Китай се придвижват много бързо в този сегмент”, посочват от ЕК.
Комисарят по въпросите на вътрешния пазар Елжбета Бенковска коментира: “За да запази своята глобална водеща позиция и в името на опазването на околната среда и общественото здраве, автомобилната индустрия трябва да инвестира в нови и чисти технологии.”
Планът също така включва до 800 млн. евро за подобряване на инфраструктурата за зареждане и до 200 млн. евро за разработване на батерии. Сега правителствата в ЕС и Европейският парламент ще трябва да се съгласят с предложенията на ЕК.
Природозащитници обаче не изглеждат особено впечатлени от плана. Това отчасти се дължи на факта, че той не включва минимални квоти за производството на превозни средства с ниски и нулеви емисии – хибриди, електрически коли и други. За производителите ще има стимули, за да изпълнят определени цели, но не и глоби, ако не успеят.