Глобалните разходи за инфраструктура ще достигнат 90 трилиона долара през следващите 15 години и това ще е ключово за зеления икономически растеж по света, пише greentech. Промяната става възможна, след като Споразумението от Париж за изменението на климата спечели необходимото формално одобрение, за да влезе в сила. Изводите са от ново проучване, публикувано в четвъртък.
Глобална комисия, включваща бивши правителствени ръководители, бизнес лидери и икономисти, твърди, че устойчивата инфраструктура – всичко от проектирането на пътища до водните селските запаси – би могла едновременно да ограничи глобалното затопляне и замърсяването и да осигури икономически растеж.
“Инвестирането в устойчива инфраструктура е най-мъдрото решение, което можем да вземем за нашето бъдеще“, заяви бившият мексикански президент Фелипе Калдерон, ръководител на Световната комисия по икономика и климат.
„Ние се договорихме за глобален ред за опазване на климата и сега трябва да действаме по него“, заяви Калдерон.
Проучването обхваща широк спектър инфраструктури, включително енергийните доставки, обществения транспорт, сградите, водата и канализацията, както и т. нар. „естествена инфраструктура“ – горите и влажни зони.
Като цяло проучвнето очертава нарастване на инвестициите в инфраструктура от сегашните нива до около 90 трилиона долара към 2030 година. Това е приблизително двойно спрямо сегашните нива. Инвестициите ще с съсредоточени най-вече в развиващите се страни и градовете.
Инвестиционните нужди ще се повишат отчасти заради нарастващото световно население. Един милиард души ще живеят в градските райони до 2030 г.
Докладът призовава за бързо прекратяване на субсидиите за изкопаемите горивата, които се оценяват на 550 милиарда долара само през 2014 г. Това ще помогне на зелените инвестиции. Нужно е също така по-прецизно ценообразуване за емисиите на въглероден диоксид.